Jeśli kiedykolwiek podróżowałeś do Chin lub przynajmniej odwiedziłeś chińską dzielnicę, z pewnością widziałeś grupę ludzi ćwiczących rodzaj tańca z powolnymi, rytmicznymi ruchami… To tai chi! Chcesz dowiedzieć się o nim więcej?
Pochodzenie i podstawy tai chi
Ta sztuka walki o zastosowaniach terapeutycznych wywodzi się z czasów starożytnych w Chinach. Według legendy, wiele lat temu taoistyczny mnich o imieniu Zhang Sang Feng obserwował walkę żurawia z wężem. Ten pierwszy chciał wbić swój dziób w śliskie ciało przeciwnika, ale ten zawsze się odsuwał. Właśnie na podstawie ruchów węża powstało tai chi chuan.
Pierwotnie tai chi chuan było sztuką walki, stosowaną do walki wręcz z uzbrojonymi lub nieuzbrojonymi ludźmi. Dziś jednak traktowana jest jako dyscyplina fizyczna i duchowa, która poprawia jakość życia. Dla wielu tai chi jest synonimem medytacji w ruchu. W https://www.pacz.pl znajdziesz więcej artykułów na temat poprawy jakości życia, zdrowia i medytacji.
Większość osób praktykujących tai chi robi to ze względów zdrowotnych; być może dlatego główną grupą odbiorców są starsi mężczyźni i kobiety. Jednak mogą to robić także młodsze osoby. Nawet w dzisiejszych Chinach jest to sport wyczynowy, oparty na „wojowniczych” początkach tai chi chuan. W przeciwieństwie do innych sportów walki, tai chi nie posiada systemu ocen ani pasów. Nie ma też określonego ubioru, choć zalecane jest lekkie ubranie i buty na płaskiej podeszwie.
Jak uprawia się tę dyscyplinę?
W ramach tej dyscypliny wykonuje się powolne i skoncentrowane ruchy, którym towarzyszy głębokie oddychanie. Istnieje wiele stylów i metod praktykowania tai chi, którego nie należy mylić z jogą, gdyż ta ostatnia obejmuje fizyczne postawy, techniki oddechowe i medytację.
Podstawy ćwiczeń reprezentowane są przez tzw. formy – Pinyin w języku chińskim – i są to dobrze zdefiniowane, płynne sekwencje ruchów. Formy te przedstawiają wyobrażoną walkę z nie fizycznym przeciwnikiem.
Również w ramach tai chi istnieje trening dwuosobowy, który jest bardziej złożony i dla osób z pewnym doświadczeniem. Aby rozpocząć praktykę tai chi, potrzebujemy luźnych ubrań, które nie są zbyt ciasne i w miarę możliwości wykonane z naturalnych włókien. Nie zaleca się wykonywania zajęć przed jedzeniem lub zaraz po obiedzie, aby nie zakłócać trawienia. Lepiej, aby ta dyscyplina była uprawiana rano i nigdy po godzinie 22.
Czas trwania zajęć to około 75 minut, rozpoczynając od rozgrzania mięśni, a kończąc na sesji relaksacyjnej. Ponieważ jest to ćwiczenie o niskim wpływie i niskim poziomie stresu – i każdy może wykonywać je w swoim tempie – jest bezpieczne dla wszystkich grup wiekowych i poziomów sprawności.